Obsah článku
Žijeme život, kde je půjčka nebo úvěr jeho zcela přirozenou součástí. Možná ani neexistuje někdo, kdo nemá, nebo neměl v minulosti nějakou půjčku. Existují půjčky na studium, pro novomanžele, hypoteční úvěry, půjčky na dovolenou, nebo rekonstrukci bytu či domu. Leasingové společnosti nám pomáhají hlavně v nákupu motorových vozidel. Na výběr tedy máme, ale jak se v té obrovské nabídce zorientovat tak, abychom si vzali tu nejlepší půjčku? Asi nejjednodušším řešením pro každého je porovnání půjček.
Porovnaní půjček – ujasněte si, co chcete porovnat
Nejdříve si musíme říct, na co půjčku vlastně chceme. Neboť jen velmi těžko můžete srovnávat hypoteční úvěr s půjčkou na dovolenou. Jejich vzájemné parametry jsou tak velmi rozdílné, že jakékoli srovnání půjček v takovém případě nebude víry hodné. Proto při jednotlivém porovnávání zvolte stejný tip půjčky. Pokud chceme zkusit porovnat půjčky pro novomanžele, tak řešme konkrétní produkty. Nabízejí jejich Unicredit bank, ČSOB, GE Money Bank, Komerční banka, ZUNO banka a další. Základní srovnání nejlépe vycházejí pro ČSOB, kde Vám dokáží půjčit již od 4,4 procenta, což je skutečně velmi zajímavý údaj.
Ostatní banky se pohybují ze svým úrokem kolem 8 až 10 procent, kde Prima banka má základní výšku úvěru 9,4 procenta. Zde si však třeba pozorně číst základní nabídku, protože od roku 2010 přispívá stát novomanželům na takovýto druh půjčky až do výše 4,5 procenta. Srovnání půjček Vám v tomto případě může připravit zajímavé překvapení. Rozdíl v celkové výši nákladů, při stejné půjčené částce totiž může být až ve stovkách euro.
Porovnáváme půjčky na bydlení
Zajímavým příkladem, jak je důležité udělat si pořádně srovnání půjček jsou hypotéky, respektive jiné druhy půjček na bydlení. Myslíme tím hlavně využití státního fondu pro rozvoj bydlení, nebo stavební spořitelny. Státní fond pro rozvoj bydlení dokáže půjčit maximální částku 38500 euro s dobou splatnosti max. 30 let, kdy Vám garantuje úrok po celou dobu splácení 3,5 procenta. U klasických hypoték se úrok pohybuje přibližně mezi třemi až pěti procenty. Asi nejmenší úrok momentálně nabízí Tatra banka a to již od 3,25 procenta. Naopak nejvyšší úrok má ČSOB a to 4,89 procenta. Pokud máte méně než 35 let, však můžete získat příspěvek od státu ve výši až 4 procenta na splácení úvěru. Toto zvýhodnění platí pouze prvních pět let, ale dokáže Vám ušetřit pořádnou hromádku peněz. Pokud si děláte srovnání půjček na bydlení, nesmíte zapomenout ani na stavební spořitelny. Při nich funguje systém půjčování, kdy si můžete nejdříve peníze našetřit is pomocí příspěvku od státu ve výši 11,5 procenta z ročního vkladu.
O podrobném srovnání půjček a úvěrů jsme psali již několikrát.
Nejstandardnější formou úvěru po tom je, že po šesti ročním spoření si požádáte o stavební úvěr s úrokem již od 2,9 procenta. Ať však vypadají nabídky při všech půjčkách jakkoli výhodně a zajímavě, vždy buďte při jejich porovnávání důsledná. Ačkoliv je výše úroku asi nejdůležitější parametr když děláte srovnání půjček, pozornost byste měla věnovat i jiným částem úvěrové smlouvy. Do celkové hodnoty si musíte započítat i jiné poplatky. Jsou to hlavně poplatky za zpracování úvěru, které platíte při jeho přidělení. Jeho výška může být různá, ale obvykle se pohybuje kolem 0,5 až 2 procenta z celkové půjčené částky.
Opačným poplatkem bývají poplatky za ukončení úvěru, či při leasingových smlouvách poplatek za odkup vozidla. U hypoték, nebo jiných dlouhodobých půjčkách si všímejte i pravidelné měsíční poplatky za vedení úvěrového účtu, přestože v poslední době je trend tyto poplatky snižovat či novým klientem odpouštět.