Obsah článku
Na našem trhu je několik desítek klasických komerčních bank. Ty jsou soukromými subjekty, které mají licenci a tak samozřejmě mohou podnikat v oblasti bankovnictví. Nad nimi je poté nezávislý správní orgán, a to konkrétně Česká národní banka. Kurzy, které vypisuje, ale nejsou to jediné, čím se tato banka zabývá. To další, co dělá, je samozřejmě také dozor nad fungováním bankovního trhu, ale může také ovlivňovat tuzemskou ekonomiku. Dalo by se říci, že vše co se v oblasti tuzemských financí děje, ovlivňuje a dozoruje právě tato banka. A ta sama o sobě říká: „ČNB je ústřední (centrální) bankou České republiky a orgánem vykonávajícím dohled nad finančním trhem. Je zřízena Ústavou České republiky a svou činnost vyvíjí v souladu se zákonem č. 6/1993 Sb. o České národní bance, ve znění pozdějších předpisů, a dalšími právními předpisy.“
Co se podle jejich kurzů řídí?
Kurzy měn jsou ale to nejdůležitější, a také to nejsledovanější. Pokud bychom se podívali na to, co se podle nich řídí, musíme zavítat do několika oblastí. Tou první jsou určitě směnárny, jelikož řada z nich vychází právě z toho, jaké Česká národní banka kurzy má a podle toho upravují kurzy své. A my následně máme možnost směnit si peníze buď výhodně, nebo nevýhodně, s ohledem na aktuální situaci.
Podle daných kurzů se ale řídí také obchodníci. Tedy především podnikatelé, kteří obchodují se zahraničím. Aby bylo zajištěno to, že veškerý platební styk bude probíhat bezproblémově, jsou peníze směňovány právě podle tohoto kurzu.
Tento kurz je poté využíván také ve chvíli, kdy je vedeno účetnictví a musí se vytvářet právě potřebné přepočty do cizích měn, nebo z nich samotných.
Kdy jsou Česká národní banka kurzy využívány běžnými občany?
Kurz je pro nás důležitý také ve chvíli, kdy plánujeme nakupovat v zahraničí. A to třeba ve chvíli, kdy se už za hranicemi nacházíme a používáme zde třeba naši platební kartu. Podobné je to ale i ve chvíli, kdy kupujeme na zahraničních internetových obchodech a tak nám nezbývá nic jiného, než platit právě tímto způsobem. A tak se nám z účtu odečte přesně tolik, co odpovídá kurzu, který byl platný v den, kdy jsme tuto transakci uskutečňovali.
Jak daný kurz zjistit?
Samozřejmě nejlépe od samotné banky, a to hned několika možnostmi. Pokud budeme konkrétní, tak tím nejjednodušším způsobem je internet, to přímo stránky CNB.cz. Druhou možností je samozřejmě konkrétní pobočka této banky. Zde bývají kurzy vypsané přímo na elektronické tabuli, ale není problémem si je nechat i vytisknout na přepážce. Důležité je vědět, že konkrétní číslo je vždy platné ke konkrétnímu dni a během něho se nemění. A to i přesto, že reálně se kurzy měn hýbají každou vteřinu. A jaké měny patří mezi nejsledovanější? Rozhodně tyto:
- Euro – EUR
- Dolar – USD
- Zlotý – PLN
- Libra – GBP